Rotary Nedir?

Spot: Kendinden önce hizmet diyen insanlardır Rotaryenler. Rotary çatısı altında, toplumsal meseleleri çözmek için hayat boyu süren dostluklar kurmaya çalışırız.
 
Rotary Fark Yaratır
İnsanların hayatına dokunmayı, insanlarla paylaşımda buluşmayı seven Kuzens Outlet ortaklarından Nazan Özçelik’le Rotary, Rotaryen ve bağlı bulunduğu Tepebağ Rotary ile ilgili konuştuk.
 
Rotary’nin özelliği nedir?
Rotary’nin en büyük özelliği uluslararası bir örgüt olması. 200 ülkede 2 milyonu aşkın rotaryen var. Rotary, dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşudur. Rotary’nin en önem verdiği husus ise dostluk ve paylaşım. Neden paylaşım? Çünkü dostluğun beslendiği en önemli kaynak paylaşımdan geçer. Bizim temel projemiz toplumdan alığımızı topluma vermek.
 
Hemen her Rotaryen şehrindeki çevre ile ilgili diğer sivil toplum kuruluşlardan birine de üyedir. Çünkü hayatı diğer canlılar ile paylaştığımızın bilincindeyiz. Ben geçen dönem Adana Çevre ve Arboretum Derneği sekreteriydim, Sokak Dostları Derneği kurucu üyelerindendim ve aynı zamanda Adana İli Hayvanları Koruma görevini de üstlenmiştim. Söylemek istediğim doğa bütün canlılar ile bütün olarak çok güzel.
 
Kendinden önce hizmet diyen insanlardır Rotaryenler. Rotary çatısı altında, toplumsal meseleleri çözmek için hayat boyu süren dostluklar kurmaya çalışırız.
 
Rotary’nin birleştirici özellikte olmasını neye bağlıyorsunuz?
Rotary’de dil, din, ırk, siyaset yoktur. Hepimiz mesleki statümüzü Rotary dışında tutarız. Mesleki bilgimizi, liderliğimizi desteğe ihtiyaç olduğunda kullanırız. Devletin yanında destek olmaya çalışırız. Bu konuda Rotaryen ya da Rotaract olmak fark etmiyor. 18 yaş ve 30 yaş arasında Rotaract olunabiliyor, 30 yaşın üzerinde iş ve meslek sahibi her güzel insan Rotaryen olabiliyor. Rotaryen ve Rotaract olabilmek için tek gereken yürekle ve gönüllü çalışıldığını bilmektir.
 
Rotary’nin değişmez simgesi olan Çark neyi temsil eder?
Rotary çarkı uygarlık ve hareket anlamına gelir. Rotary’de hiyerarşik bir tablo vardır. Kendi aramızda görev ve konumlarını tanımlamak için de birçok rozet kullanılıyor.
 
Rotary’nin vazgeçilmez kuralları neler?
Rotary’nin kendi içerisinde bir iç tüzüğü var. Her sivil toplum kuruluşunda olduğu gibi bizim de aylık aidatımız mevcut. En önemli üyelik önceliğimiz ise kulüp içerisinde alınan görevlerin “gönüllülük” esasında yapılıyor olmasıdır. Çünkü Rotary’de esas olan “gönüllülük” ilkesidir. Her Rotaryen bunu bilir ve ona göre hareket eder. Bunun dışında kuruluşumuz her türlü fikir ve projeye açıktır. Yeter ki gerçeklik ilkesine uygun olsun.
 
Tepebağ Rotary Kulübü olarak nelere öncelik veriyorsunuz? Ne tür faaliyetlerin içinde yer alıyorsunuz?
Dünya Rotarysi olarak her yıl kendimize bir tema ve slogan belirliyoruz. Rotary olarak bu yılki temamız; Rotary Fark Yaratır. Sloganımız ise; Ne Yaparsan Yap Aşk İle Yap…
 
Önceliğimiz; ülkemizin ve ilimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak. Tepebağ Rotary Kulübü olarak proje üretirken toplumsal hizmetlere ağırlık verdik. Sadece kendi projelerimizi üretmekle kalmayıp, tüm sivil toplum kuruluşlarına da destek vermeye çalıştık. Örneğin; kadınımıza ve çocuklarımıza yapılan şiddete “dur” demek için Çukurova Belediyesi ve Mor Çatı Derneği ile birlikte yürüteceğimiz bir projemiz var.
 
Ziçev ile bir projeye imza attık. Otistik bir çocuğumuzu ebeveyni ile Kapadokya Rotary Kulübü’nün her sene yapmış olduğu kampa yolluyoruz. Toplumsal farkındalık adına “Artı Bir Fark İle Dans” dediğimiz bir projemiz var. Engelliler Derneği ile birlikte yürütüyoruz bu projeyi de.
 
Her Rotary kulübünün sahip çıkmaya çalıştığı bir köyü vardır. Biz de köyümüzün önde gelen isimleri ile birlikte projelere imza atmak istiyoruz. Oradaki insanlara erken tanının hayat kurtardığı, kanserle ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Köy kadınlarından en az birini meslek sahibi yapmak istiyoruz. Çocuk ve kadında diş sağlığı gibi sağlık taramaları yapmayı planlıyoruz. Bizim köyümüzde tarım var, ama hayvancılık daha ağırlıklı. Tarımı daha çok güçlendirmek için bir panel yapıp bilgi vermek istiyoruz.
 
Bütün bu bahsettiğim bilgileri iş ve meslek sahibi dostlarımız veriyor. Gönüllü olarak insanlara hizmet etmeye çalışıyoruz.
Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2 Adam Yazılım