+1 Farkla Farkındalık Projesi

M. Özlem ERDOĞAN - Tepebağ Rotary Kulübü Başkanı Nazan Özçelik ile sohbet

 Sevgili Nazan Özçelik. Adana Tebebağ Rotary Kulübü başkanı. Kendisini bir akrabam sayesinde tanıdım. Sosyal Medyada kadınlar ve çocuklar ile ilgili Rotary Kulübü kapsamında yapmış olduğu faaliyetleri görünce kendisi ile röportaj talebinde bulumdum. Kendisi bu teklifi tüm inceliği ile kabul ederek beni işyerine davet etti. Nazan Hanım aynı zamanda Adana’da K.Z.N.S giyim mağazasının sahibi. Beni 2001 yılında açtığı bu mağazasında tüm doğallığı ve samimiyeti ile karşıladı. Ve sorularımı cevapladı.


---Sevgili Nazan; Rotary nedir? Kuruluş amacı nedir?


Rotary, insanlığa hizmet vermek, dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacı ile dünyadaki iş ve meslek insanlarının biraraya gelmelerinden oluşmuş uluslararası bir sivil toplum hizmet kuruluşudur.


---Rotary Kulübünün maddi kaynağı nedir?


Bağışlar maddi kaynağımız. Aynı zaman da Vakıfa bağlı çalışıyoruz.


---Rotaryen olma şartları var mıdır?


İş ve meslek sahibi olmak ve aynı zamanda iyi insan olmak gerekiyor. Herhangi bir rotaryen sizi davet etmeli ve toplantımıza katıl bizimle birlikte yaptıklarımızı gör demelidir.


---Guvernör ne demektir?


Federasyon başkanı olmak demektir. Antalya ve Karadeniz de Adana Rotary’e bağlı. Tüm Türkiye de 94 Federasyon başkanı yani Guvernör var. Rotary dört temel ilkeye dayanmaktadır.


#Üyeler arasında dostluğu geliştirmek


#Hizmet etme fırsatlarını çok yakından incelemek


#Hizmet idealini kişisel yaşantımızı vurgulamak


#Karşılıklı anlayışı ve uluslararası ilişkileri geliştirmektir.


---Rotary olarak yapılan faaliyetler nelerdir?


Amacımız ihtiyacı olan kadınları iş ve meslek sahibi yapmak. ’’Kent Kaşifi’’ projemiz kapsamında Sivil toplum kuruluşu olarak Atatürk’ü anma konseri düzenlendi ve onun geliri ile elli köy çocuğu Ankara’ya götürülecek. Köy Enstitüleri gibi Köy kadınlarına kadına yönelik şiddeti ve buna maruz kaldıklarında kime başvuracaklarını anlatıyoruz. Okullarda diş sağlığı ile ilgili ‘’diş taraması’’ yapıp öğrencilere kitap götürdük. Yapılan diş taramasında %98 diş çürümesi ve çocuklarda yanlış beslenme gözlendi ve öğrencilere bu anlamda sağlıklı beslenme ve gıda semineri verildi.


21 Mart Down Sendromlular gününe dikkat çekmek için eğlence düzenlendi. Yiyecek yapılıp satıldı. Kök hücrenin önemi anlatıldı ve organ nakli hakkında bilgi verildi. Cezaevinde


anneleri ile yatan çocuklara kıyafet ve kitap götürdük. Aynı zamanda da okuma –yazma bilmeyen kadınlara ve vatandaşlara da eğitim verilmekte.


Çocuk felci hastalığına sebep olan Polio virüsünü büyük bir gayret ile dünyadan yok etmeyi amaçlayan Uluslararası Rotary Vakfı 250 milyon ABD doları tutarında bir fon yaratarak çocuk felci görülen ülkelere ulusal aşı günlerinde ‘’polio plus aşısı’’ göndermiş ve bu aşının geliştirilmesine destek olmuştur.


---Rotarct ve inyetact nedir?


18-28 yaş arasındaki Rotary kulübündeki gençlere Rotarct diyoruz.’’Umut için ışık ol’’ sloganı ile cezaevinde anneleriyle yatan çocuklara kıyafet ve kitap veriyoruz. Bu gençlerle otistik öğrencilerin eğitim gördüğü sınıfın eksiklerini tamamlıyoruz.12-18 yaş arasındaki Rotary kulübündeki çocuklara inyetact diyoruz. Bu çocuklarla hayvanlara su kabı temin ediyoruz. Kendileri de eski kitaplarını satarak gelirini yine bu amaçla kullanıyorlar.


Rotary olarak her yıl bir sloganımız var. Bu yılki sloganımız’’Ne yaparsan yap aşk ile yap’’ ve ‘’Rotary fark yaratır’’. Ayrıca seçilen Dernek başkanı sadece bir yıl görev yapabiliyor.


Bir taraftan mağazaya gelen müşteriler nedeniyle zaman zaman mola vererek kahve ikramı eşliğinde röportajımızı tamamladık. Kendisine sosyal ve toplumsal anlamda faydalı çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum ve bu anlamda da hayranlığımı dile getirmek istiyorum. Sevgiyle kal sevgili Nazan Hanım.

Diğer Haberler

http://www.hurriyet.com.tr/arti-1-farkla-farkindalik-yarattilar-40780495

https://www.cnnturk.com/yurttan-haberler/adana/arti-1-farkla-farkindalik-yarattilar

http://www.elit-haber.com/haber/farkindalik-yarattilar-h17436.html

http://www.haberpanoroma.com/gundem/arti-1-farkla-farkindalik-yarattilar/757
Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2 Adam Yazılım